




1 / 5
Pendants
Sterling Silver Dual Heart Motif Pendant with Diamonds (.06 cttw)
$132
or 4 interest-free payments of $33 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Certified
Ethically Sourced
Handcrafted
Free Shipping
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
VisaMastercardAmexPayPalShop PayApple Pay
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Featuring an intricate interlaced heart design, this pendant is adorned with brilliant diamonds. Designed in sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Width : | 0.04 in |
| Item Width : | 0.50 in |
| Item Height : | 0.63 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.06 |
| Setting Type : | 437 |
| Shape : | round-shape |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
Sterling Silver Dual Heart Motif Pendant with Diamonds (.06 cttw)
$132
Free Shipping






