


1 / 3
Pendants
Sterling Silver Cascading Dual Heart Diamond Accented Pendant (. )
$112$140
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
A glamorous diamond embellished heart motif is suspended from a rose gold-plated upper element on this gorgeous cascading style pendant. Crafted in sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Chain Width : | 0.04 in |
| Item Width : | 0.50 in |
| Item Height : | 0.75 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Number Of Diamonds : | 6 |
| Setting Type : | 437 |
| Shape : | round-shape |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
Sterling Silver Cascading Dual Heart Diamond Accented Pendant (. )
$112
Free Shipping






