


Earrings
Drop Earrings with Pear-Shaped Blue Topaz Briolettes in 14K Yellow Gold
or 4 interest-free payments of $134 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
The clear blue topaz pears hanging from these gold earrings will elegantly accentuate many occasions and outfits. Drop earrings are 30 millimeters long and 15 millimeters wide and are held in place by lever back clasps. Stone measures approximately 15 millimeters by 10 millimeters.
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Lever Back |
| Width : | 15.00 mm |
| Length : | 30.00 mm |
| Dimension : | 15x10MM |
| Minimum Color : | blue |
| Number Of Stones : | 2 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | pear-shape |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
Drop Earrings with Pear-Shaped Blue Topaz Briolettes in 14K Yellow Gold
$536
4x $134