


1 / 3
Earrings
Drop Earrings with Blue Topaz Cushion Briolettes in 14K Yellow Gold
$576$690
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Geometric, rounded square blue topaz stones suspended from these elegant gold earrings. Drop earrings are 30 millimeters long, 12 millimeters wide, and are held in place by lever back clasps. Stone measures approximately 12 millimeters.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Lever Back |
| Width : | 12.00 mm |
| Length : | 30.00 mm |
| Dimension : | 12x12MM |
| Minimum Color : | blue |
| Number Of Stones : | 2 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
Drop Earrings with Blue Topaz Cushion Briolettes in 14K Yellow Gold
$576
Free Shipping






