


1 / 3
Necklaces
Diamond Heart Design Pendant in 14K White Gold
$548
or 4 interest-free payments of $137 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Certified
Ethically Sourced
Handcrafted
Free Shipping
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
VisaMastercardAmexPayPalShop PayApple Pay
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
This darling heart shape pendant hangs from a 16 inches cable chain. It is made in 14k white gold and comes with a lobster lock.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Chain Type : | Cable |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Length : | 0.31 in |
| Width : | 0.31 in |
| Clarity : | I1-I2 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.15 |
| Number Of Diamonds : | 3 |
| Setting Type : | Pave |
| Shape : | round-shape |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
Diamond Heart Design Pendant in 14K White Gold
$548
4x $137






