


1 / 3
Pendants
Designer Sterling Silver and 14K Yellow Gold Sand Dollar Pendant
$333$415
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
A wonderfully detailed sand dollar leaps to the eye as the warmth of 14k yellow gold stands out against the rich textures of the silver surface. This delightful pendant is a beautiful depiction of marine life. An 18 inches cable chain included.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 14K Yellow Gold & Sterling Silver |
| RhodiumPolish : | Yes |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Link |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Item Width : | 1.00 in |
| Item Height : | 1.38 in |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
Designer Sterling Silver and 14K Yellow Gold Sand Dollar Pendant
$333
Free Shipping