
Earrings
18K Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz & Diamond Earrings (.05cttw)
$426$530
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Exuding captivating appeal, these earrings feature cushion sky blue topaz stones with popcorn border detailing and diamond accents. Made of lovely 18k yellow gold and sterling silver.
Product Details:
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Backing : | Push Back |
| Width : | 15.00 mm |
| Length : | 28.00 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.05 |
| Shape : | round-shape |
| Dimension : | 10x10 mm |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | blue-topaz |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
18K Yellow Gold & Sterling Silver Sky Blue Topaz & Diamond Earrings (.05cttw)
$426
Free Shipping






