

Pendants
18K Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Cushion Black Onyx and Diamond Pendant
or 4 interest-free payments of $72 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
A study in sublime contrasting style, this elegant pendant features a mysteriously lovely black onyx with popcorn border detailing and.03ct diamond embellishments. Crafted in 18k yellow gold and sterling silver.
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Item Width : | 0.75 in |
| Item Height : | 1.25 in |
| Min ct. tw. : | 0.03 |
| Setting Type : | 422 |
| Shape : | round-shape |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
| Stone Type : | brown-diamond |
| Number Of Stones : | 1 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Dyed |
| Stone Type : | onyx |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
18K Yellow Gold & Sterling Silver Popcorn Cushion Black Onyx and Diamond Pendant
$286
4x $72






