

Pendants
18K Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst and Diamond Pendant
or 4 interest-free payments of $98 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
A genuinely resplendent pendant showcasing a cushion amethyst with exquisite popcorn inspired border adorned with.02ct diamonds, this beauty made of elegant 18k yellow gold and sterling silver.
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 925 Sterling Silver |
| Item Width : | 0.75 in |
| Item Height : | 1.25 in |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Setting Type : | 422 |
| Shape : | round-shape |
| Number Of Stones : | 1 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Heat-treated |
| Stone Type : | amethyst |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
18K Yellow Gold & Sterling Silver Cushion Amethyst and Diamond Pendant
$391
4x $98