
Earrings
18K Yellow Gold & Sterling Silver Black Onyx & Diamond Earrings (.05cttw)
or 4 interest-free payments of $91 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
Radiating mesmerizing opulence, this pair of drop earrings showcases textured popcorn elements, and alluring cushion cut black onyx stones. Accented with diamonds and crafted in 18k yellow gold and sterling silver.
| Metal : | 925 Sterling and 18K Yellow Gold & Sterling Silver |
| Backing : | Push Back |
| Width : | 15.00 mm |
| Length : | 28.00 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.05 |
| Shape : | round-shape |
| Number Of Stones : | 2 |
| Shape : | cushion-cut |
| Stone Creation Method : | natural |
| Stone Treatment Method : | Dyed |
| Stone Type : | onyx |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
18K Yellow Gold & Sterling Silver Black Onyx & Diamond Earrings (.05cttw)
$362
4x $91






