

1 / 2
Earrings
14K Yellow Gold Trilogy Diamond Clover Earrings
$1,688$2,025
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
These Trilogy Diamond Clover hoop earrings will quickly become your new favorite pieces! Lightweight with a sleek profile adds a fresh look on a classic style. Crafted in 14k yellow gold with a high polish finish. Designed with a snap closure.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 18.30 mm |
| Length : | 16.50 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | J-K |
| Minimum Weight : | 0.19 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K Yellow Gold Trilogy Diamond Clover Earrings
$1,688
Free Shipping






