

1 / 2
Pendants
14K Yellow Gold Teardrop Shape Long Pendant
$566$680
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
The unique long teardrop shape highlights the stunning style of this pendant. Crafted in fine 14k yellow tone gold.
Product Details:
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Cable |
| Chain Metal : | 14K Yellow Gold |
| Item Width : | 0.25 in |
| Item Height : | 1.25 in |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18 | 2.3 grams |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
14K Yellow Gold Teardrop Shape Long Pendant
$566
Free Shipping