

1 / 2
Earrings
14K Yellow Gold Polished Moon Earrings with Diamonds
$424
or 4 interest-free payments of $106 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Certified
Ethically Sourced
Handcrafted
Free Shipping
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
VisaMastercardAmexPayPalShop PayApple Pay
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Like the moon in a clear night sky, these bright 14k yellow gold moon earrings shine with the twinkle of lovely diamonds. Post earrings are held in place by pushback clasps. Total weight of diamonds is .01ct.
Product Details:
| Approximate Weight : | 1.1 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Width : | 5.80 mm |
| Length : | 7.00 mm |
| Minimum Weight : | 0.01 |
| Number Of Diamonds : | 2 |
| Shape : | round-shape |
| Color : | J-K |
| Clarity : | I2-I3 |
| Setting Type : | Bezel |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K Yellow Gold Polished Moon Earrings with Diamonds
$424
4x $106






