
Earrings
14K Yellow Gold Petite Hoop Earrings with Baguette Cubic Zirconias
or 4 interest-free payments of $52 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
Rectangular baguette cubic zirconias trace a sparkling path across these modern, versatile, and petite 14k yellow gold hoop earrings. Earrings are 10.5mm long and are held in place by snap clasps.
| Approximate Weight : | 0.9 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Snap Lock |
| Width : | 11.50 mm |
| Length : | 10.50 mm |
| Lab Created : | yes |
| Stone Creation Method : | simulated |
| Stone Treatment Method : | Not-treated |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K Yellow Gold Petite Hoop Earrings with Baguette Cubic Zirconias
$208
4x $52






