


Earrings
14K Yellow Gold High Polish North Star Diamond Earrings
or 4 interest-free payments of $90 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
These North Star Diamond earrings are an elegant, sweet design, at the center sits a dainty bright diamond. Perfect addition to any collection. Crafted in 14k yellow gold with a high polish finish and a push back clasp.
| Approximate Weight : | 1.2 grams |
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Backing : | Push Back |
| Width : | 7.70 mm |
| Length : | 9.90 mm |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Setting Type : | Prong |
| Shape : | round-shape |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K Yellow Gold High Polish North Star Diamond Earrings
$361
4x $90






