




Necklaces
14K Yellow Gold High Polish Elongated Heart Necklace
or 4 interest-free payments of $96 with Shop Pay
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Arrives in signature gift packaging
This Elongated Heart necklace is simple and sweet, at the center sits a dainty bright diamond. Truly a classy design that will catch your eye. Crafted in 14k yellow gold with a high polish finish & a lobster clasp closure. Available in an 18 inches length.
| Metal : | 14K Yellow Gold |
| Clasp : | Lobster Clasp |
| Heart Height : | 0.50 in |
| Heart Width : | 0.50 in |
| Chain Type : | Link |
| Clarity : | I2-I3 |
| Color : | I-J |
| Minimum Weight : | 0.02 |
| Setting Type : | Bezel |
| Shape : | round-shape |
| Size | Weight |
|---|---|
| 18'' | 1.6 grams |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K Yellow Gold High Polish Elongated Heart Necklace
$382
4x $96






