


Rings
14K White Gold Three Stone Engagement Ring with Diamond Band
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
The three stone ring represents the past, present, and future and this sparkling engagement ring with diamond accents along the band captures the motif with style. The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.5 mm |
| Width : | 2.5 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.42 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 14 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Prongs |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
14K White Gold Three Stone Engagement Ring with Diamond Band
$3,746
Free Shipping