


Rings
14K White Gold Shared Prong Diamond Engagement Ring
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Six glittering accent diamonds in shared prong settings dazzle along the front of this stylish engagement ring mounting. Expertly crafted in 14k white gold, the center setting can be customized to accept a wide range of center stone sizes and shapes. The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3.6 mm |
| Width : | 3.6 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Minimum Weight : | 1.20 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 6 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Shared Prong Diamond Engagement Ring
$6,094
Free Shipping






