


Rings
14K White Gold Shared Prong Accent Diamond Engagement Ring
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Ten bright diamonds lend a sparkling accent to this elegant engagement ring. The shared prong settings lead the eye to the center diamond. Expertly crafted in 14k white gold, the center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 1.4 mm |
| Width : | 1.4 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.15 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 10 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Four Prong |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
14K White Gold Shared Prong Accent Diamond Engagement Ring
$2,796
Free Shipping