


1 / 3
Pendants
14K White Gold Heart Pendant
$254$320
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
IGI Certified
Free Insured Shipping
14-Day Returns
Secure Checkout
Certificate Included with Purchase
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Crafted in 14k white gold, this pendant features a heart design and comes with an 18 inches cable chain.
Product Details:
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 0.38 in |
| Length : | 0.50 in |
| Clasp : | Spring Ring |
| Chain Length : | 18" |
| Chain Type : | Cable |
| Item Width : | 0.38 in |
| Item Height : | 0.50 in |
Approximate Weight:
| Size | Weight |
|---|---|
| 18 | 1.2 grams |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
14K White Gold Heart Pendant
$254
Free Shipping