


Rings
14K White Gold Five Stone Diamond Trellis Engagement Ring
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
This attractive multi-stone ring glitters with sizeable accent diamonds on either side of the center diamond of this 14k white gold engagement ring.. Graceful crossover prongs achieve an elegant trellis effect The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.6 mm |
| Width : | 2.6 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.40 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 4 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Prongs |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Five Stone Diamond Trellis Engagement Ring
$3,305
Free Shipping
