
Rings
14K White Gold Engagement Ring with Fishtail Diamond Accents
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
The vintage charm of this slender and elegant engagement ring comes from the precision V cuts of the fishtail pave diamond accents on the band. Expertly crafted in 14k white gold, the center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 1.8 mm |
| Width : | 1.8 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.16 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 16 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Six Prong |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Engagement Ring with Fishtail Diamond Accents
$2,796
Free Shipping






