


Rings
14K White Gold Diamond Halo Split Shank Engagement Ring
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
This beautiful diamond halo split shank ring has a sparkling surprise in store for you. Accent diamonds on the side highlight an intricate lattice beneath the center diamond. Pave diamonds light up the band while the attractive bright finish adds charm. The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.4 mm |
| Width : | 2.4 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.45 |
| Minimum Weight : | 0.5 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 58 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Prongs |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Diamond Halo Split Shank Engagement Ring
$3,305
Free Shipping






