


Rings
14K White Gold Diamond Engagement Ring with Shared Prong Diamond Accents
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
This 14k white gold diamond engagement ring is enlivened by a delicate row of expertly set shared prong diamonds. Each diamond shares a single prong, giving the impression that the diamonds are floating across the top of the band. Let the magic of this ring inspire you as the highly polished surface delights the eye with elegant simplicity. The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 1.7 mm |
| Width : | 1.7 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.20 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 10 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Four Prong |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationShop Related Collections
14K White Gold Diamond Engagement Ring with Shared Prong Diamond Accents
$2,796
Free Shipping