


Rings
14K White Gold Diamond Channel Cathedral Engagement Ring
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
A brilliant row of channel set diamonds highlights the center diamond of this elegant cathedral silhouette engagement ring. Expertly crafted in 14k white gold, the center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond. The bright mirror finish adds to the allure.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 2.6 mm |
| Width : | 2.6 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.20 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 10 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Four Prong |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Diamond Channel Cathedral Engagement Ring
$2,880
Free Shipping
