
Rings
14K White Gold Channel Set Engagement Ring with Engraved Sides
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
A beautiful expression of love, this 14k white gold engagement ring features channel set diamond accents and engraving along the sides in an attractive scroll motif. The center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 3.6 mm |
| Width : | 3.6 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.21 |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 14 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Prongs |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Channel Set Engagement Ring with Engraved Sides
$3,410
Free Shipping
