

Rings
14K White Gold Cathedral Double Row Pave Diamond Engagement Ring
Independently certified — exceptional quality, enduring beauty
size
Every piece ships with its original IGI certificate of authenticity, verifying cut, clarity, color and carat weight.
Verify at IGI.orgReady to Ship
Complimentary shipping · Secure checkout
Speak with a specialist →Arrives in signature gift packaging
Two rows of glittering pave diamonds enliven the band of this substantial cathedral engagement ring. The ring shank tapers toward the center setting and features a polished border in between the two rows of pave. Expertly crafted in 14k white gold, the center highlights a sparkling 1/2 carat round cut diamond.
| Metal : | 14K White Gold |
| Width : | 5.3 mm |
| Width : | 5.3 mm |
| Shape : | Round |
| Shape : | Round |
| Minimum Weight : | 0.50 |
| Minimum Weight : | 0.56 |
| Number Of Diamonds : | 1 |
| Number Of Diamonds : | 28 |
| Color : | I |
| Color : | I |
| Clarity : | SI2 |
| Clarity : | SI2 |
| Setting Type : | Prongs |
Personal Service
Need Guidance?
Our specialists are here to help you find the perfect piece.
Request ConsultationYou May Also Like
Shop Related Collections
14K White Gold Cathedral Double Row Pave Diamond Engagement Ring
$4,316
Free Shipping
